TUNCELİ MUNZUR ÜNİVERSİTESİ

Merhaba arkadaşlar ben Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünün     3. Sınıf öğrencisi Vedat ZENGİN. Sizlere Tunceli’yi diğer adıyla Dersim’i ve şuan okuduğum Munzur Üniversitesini anlatacağım. İnşallah sizlere faydası olur diyerek başlamak istiyorum. J

Tunceli, Doğu Anadolu Bölgemizde bulunan, nüfusu yaklaşık 82.500 olan 62 plaka numaralı ilimizdir. Öncelikle Tunceli hakkında tüm bildiklerinizi unutun. Olayların yok denecek kadar az olduğu küçük mütevazı bir şehirdir. Doğası, tabiatı ve en önemlisi suyu ile harika bir şehir olan Tunceli ilimiz doğa ile iç içe yaşamayı sevenler için şirin bir yerdir. Tunceli’ye gelmeden önce tüm ön yargılarınızı kafanızdan silip o şekilde gelmenizi tavsiye ederim. Bu kafanızdaki bazı ön yargılara açıklık getireyim; yöre insanının din, dil ve ırk gözetmeksizin güler yüzlü, hoş görülü, çağdaş ve misafirperver olduğunu söyleyebilirim. Rahatlığı olarak küçük İzmir diyebiliriz.

Şimdi gelelim Munzur Üniversitesine, 2008 yılında kurulmuştur ve yaklaşık 6.700 öğrenci sayısına sahiptir. Üniversite yeni sayılmasından dolayı akademik kadro da ister istemez yetersiz, fakat laboratuvarları baya iyi derecede olduğunu söyleyebilirim. Kampüs içerisinde spor aktiviteleri olarak sınırsız bisiklet, futbol, voleybol ve basketbol gibi spor aktivitelerden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Yemekhanesi temiz, ücreti ise 2,25 TL’dir. Seçeceğiniz üniversite neresi olursa olsun yönetmeliğine kesinlikle bakmanızı tavsiye ederim.

Son olarak boş vakitlerinizde gezebileceğiniz yerleri ve aktiviteleri sıralayacak olursam:

  • Munzur Vadisi Milli Parkı ve Pülümür Vadisi
  • Munzur Gözeleri ve Ovacık yolu üzerinde Halvori Gözeleri
  • Ovacık Kırkmeridyen, Nazımiye Dereova şelaleleri
  • Pülümür yolu üzerindeki Ağlayan Kayalar
  • Pertek Kalesi ve Çemişgezek Delikleri
  • Yaz aylarında serinlemek için yüzebileceğiniz Munzur plajları (suyu çok soğuk tabi )
  • İl merkezinde yamaç paraşütü, Ovacık’ta kayak, Munzur’da rafting, Mercan’da yürüyüş, Anafatma’da zipline ve kaya tırmanışı heyacanı.
  • Munzur Nehri’nde tekne turları.
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s