Li-Fi Nedir?

Wi-Fi’yi hepmiz biliyoruz. Peki ya Li-Fi’yi hiç duydunuz mu? Kablosuz internet bağlantısı olarak Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı olduğunu söylesek..

Evet 100 kat !! Li-Fi, Wi-Fi’den farklı olarak radyo dalgaları yerine ışığı kullanarak bize internet sağlar yani ışığın olduğu her yerde internet. LED ampullerin içine takılacak küçük çipler sayesinde kullanılabilecek bu sistem maliyet olarakta çok ucuza mal edilecek.

Görünür ışık elektromanyetik spektrumunun bir parçasıdır ve radyo spektrumundan( wi-fi ‘ninkinden) 10.000 kat daha büyüktür yani potansiyel olarak sınırsız kapasiteye sahiptir. Ayrıca 20 filme denk veriyi 1 saniyede indirebilirsiniz.

Başka bir faydası da Wi-Fi’deki radyo dalgaları ile birilerinin internetinize bağlanıp oradan bilgilerinizi çalması mümkün gözükmüyor.Li-Fi’de perdeyi kapatmanız yeterli gibi.Her teknolojide olduğu gibi bunun da olumsuz sayilabilecek tarafları var.Örneğin ışığı tamamen engellediğiniz zaman iletişim kopar ama az da olsa ışık var ise iletişim devam eder. Ayrıca uzun süre açık olması ekstra maliyete sebep olabilir ama tercih sizin.

Şuanda öncelikle büyük şirketler ve firmalar için kullanılması öngörülse de ilerde nasıl şekilleneceği merak konusu.

Kaynak: purelifi.com ,Akademia

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s