CİROLARINA GÖRE TÜRKİYE İNTERNET EKOSİSTEMİNİN EN BÜYÜK 100 ŞİRKETİ

LİSTE NASIL HAZIRLANDI?

Ancak Fast Company bu listeyi hazırlarken hummalı bir çalışma yapmış ve birden fazla kaynaktan, kimi zaman şirketlerin kendisinden bu bilgileri edinmiş. Özellikle e-ticaret şirketlerinin öne çıktığı bu listede yer alan isimlerin sadece internet gelirine sahip şirketlerden oluştuğunun da altını çizelim.

Fast Company tarafından yapılan açıklamaya göre bu listedeki verilerin bazıları şirketlerin kendilerinden alındı. Bir bölümü için ise yatırımcılar, danışmanlar ve girişimciler destek verdiler. Ayrıca Similiar Web gibi kaynaklara da başvuruldu. Ancak, bütün veriler değişik kaynaklardan kontrol edildikten sonra son kullanıcıya ulaştırıldı.

“Türkiye Internet 100” araştırması ilk defa gerçekleştirildiğini de hatırlatalım. Zira şirketler genel olarak ciro verilerini paylaşmak istemeyebiliyorlar ve bu bilgilere erişmek ciddi anlamda zor olabiliyor. Çok sayıda şirket, ciro açıklamaktan kaçınıyor. Bazıları, ciroyu anlamsız bulduğu için paylaşmıyor; onun yerine büyüme ya da müşteri rakamlarını vermeyi uygun buluyor. Ancak, dünyanın her tarafında bu tip araştırmalar yapılıyor. 500 büyük şirket araştırmasında, bazı şirketlerin ciroları, vergi ya da benzeri nedenlerden dolayı çok yüksek, karları ise aşırı düşük olabiliyor. Bu, onların listenin en üst sıralarında olmasına engel olmuyor. Değerlendirme ciro bazlı olunca da bu kaçınılmaz oluyor.

Fast Company, piyasa değerinin bir başka önemli sıralama kriteri olduğunu ve bu bilgiye ulaşmanın daha zor olduğunu söylüyor. Ancak şirket, gelecek sene yapacağı araştırmada şirketleri, aynı zamanda piyasa değerlerine göre de sıralamayı hedefliyor.

TÜRKİYE İNTERNET EKOSİSTEMİNİN EN YÜKSEK CİROYA SAHİP 100 ŞİRKETİ

Listenin ilk sırasında 6,5 milyar TL üstü cirosuyla Nesine yer alıyor. 5,5 milyar TL – 6,5 milyar TL ciroya sahip üç şirket ise TrendyolHepsiburada ve Google olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada e-ticaret şirketlerinin işlevselleşmeye başladığını söyleyebiliriz. n11 ve Peak Games‘in ciroları 5 milyar TL – 5,5 milyar TL arasında iken, 4,5 milyar TL ve 5 milyar TL arasında cirosu olan şirketler Facebook ve Bilyoner oluyor. Online bahis siteleri, e-ticaret siteleri ve global internet şirketleri Türkiye’de ciro bazında ilk sırada yarışan şirketler demek mümkün.

GittiGidiyor‘un cirosu 4 milyar TL ile 4,5 milyar TL arasında yer alırken, Yemeksepeti 2,5 milyar TL ve 3 milyar TL arasındaki cirosuyla dikkat çekiyor. 1,2 milyar TL ve 1,5 milyar TL ciro skalasında Ebebek ve EPTTAvm yer alıyor. 1 milyar TL ve 1,2 milyar TL arasında ciroya sahip şirketlerin sayısı ise diğerlerine göre biraz daha fazla. Bu kategoride Gram GamesSahibindenObiletMorhipoMisli ve Modanisa bulunuyor.

Cirosu 750 milyon TL ile 1 milyar TL arasında olan şirketler SefamerveTuttur.com ve Getir iken, cirosu 600 ila 750 milyon TL arasında şirketler Sigortam.net ve İkinci Yeni olarak karşımıza çıkıyor. 500 milyon TL ve 600 milyon TL arasında ciroya sahip şirketler ÇiçeksepetiBiletAll ve Netflix olarak açıklanıyor.

Cirosu 400 ve 500 milyon TL arasındaki şirketler ise şu şekilde; İste GelsinTatilbudur.comTatilsepeti.com, Nerede, Ucuza BiletAmazon.com.tr. 300 milyon TL ve 400 milyon TL arasındaki cirosu olan şirketler ise Avansas ile Sanalpazar olarak açıklanıyor.

Cirosu 250-300 milyon TL arasında olan şirketler LinkedInOtelZMynetBitaksiGezimanya iken, cirosu 200 milyon TL ve 250 milyon TL arasında olan şirketler Borusan Eta LojistikVivenseOpsgenieArmutScottyInsider ve Garajyeri oluyor. Bu arada Garajyeri’nin Arabali.com ile Rentiva çatısı altında birleştiğini hatırlatalım.

Cirosu 150 ila 200 milyon TL arasındaki şirketler şu şekilde; OdamaxGlovoIyzicoTatilOtelmaxPaparaGardropsLidyana. Glovo şu anda Türkiye’de aktif değil, ancak bu veriler 2019 verileri olduğu için listede yer alıyor. Cirosu 100 ve 130 milyon TL arasında olan şirketler ise DolapGaraj SepetiSupplementlerGezinomiAeroTurnaUcakbiletiİnce Hesap ve Banabi.

Cirosu 75 ila 100 milyon TL arasında olan şirketler; ModacruzSovos ForibaŞifa MarketKitap SeçConnected2NeredennereyeTurk ParaOleyVCountYolcu360MartıOfix.comBirebinGamegos Games. Cirosu 50 milyon TL ile 75 milyon TL arasında olan şirketler ise MoovMaçkolikCommencisKitapyurduHopiNadir Kitap ve Tatil Vitrini olarak karşımıza çıkıyor.

Cirosu 40 ila 50 milyon TL arasındaki şirketler PayTRDüğünSon Teklif ve Babil iken, cirosu 30 ve 40 milyon TL arasındaki şirketler Narcade GamesEnoctaWebdenalOnedio ve Birleşik Ödeme oluyor. Son olarak cirosu 20 ila 30 milyon arasındaki şirketler IninalHotelrunnerDekorazonApsiyonPratik İşlem ve Alotech olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak:https://digitalhouse.com.tr/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s