Hamdi Ulukaya’nın başarı hikâyesi

“Yoğurt ve peynir üreten mütevazı bir aileden geliyordum. Ankara Siyasal’da okurken dil eğitimi almak için Amerika’ya geldim. Amerika’da bulunduğum süre içinde marketlerde satılan yoğurtların berbat olduğunu gördüm”

Bir gün satılık mandıra ilanı gören Ulukaya, bu ilanı ilk anda pek umursamamış. Ancak ertesi günlerde bunun büyük bir fırsat olabileceğini düşünerek mandırayı satın almaya karar vermiş.

Tam 5 ay boyunca finansman bulmak için uğraşarak fabrikayı Kraft Foods’dan satın almış. 1 milyon dolardan daha az bütçeyle satın alınan fabrikaya ABD’nin KOSGEB ayarındaki bir kurumu fon sağlamış.

Chobani yoğurdun tarifini bulmak tam 18 ay sürdü. “Tarifin mükemmel olmasını istiyordum, zira başarılı olmak için tek bir şansım vardı.” diyor başarılı girişimci. Başlangıçta sadece 6 çalışanı olan şirketin şuan 2000’den fazla personeli bulunuyor.

Chobani kurulduğu günden itibaren özellikle küçük marketlerden sürekli sipariş alıyordu, ancak esas patlama 2009 yılında ABD’de Wholesale Club ve Costco gibi devasa süpermarket zincirlerinin Chobani yoğurt satmasıyla gerçekleşti.

Yoğurt alanında rakipsiz Hamdi Ulukaya her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceliyor. Hatta öyle ki fabrika ilk kurulduğunda 2 sene fabrika da yatıp kalkmış.

Hamdi Ulukaya, iş hayatında pek rastlanmayan bir cömertlik sergileyerek 5 milyar dolar değerinde ki şirketin, %10’luk hissesini 2000 çalışanına dağıttı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s