Türkiye’nin büyük traktör firması neden iflas etti?

UZEL TRAKTÖR FİRMASINI TANIYALIM

1935 yılında Bursa’da kurulan fabrika, 1940 yılında İstanbul’a taşınmıştır. Şirket 2005 yılında Alman traktör ve ilaçlama üreticisi Holder’i satın aldı ve ekipman üreticisi Kverneland Grup ile distribütörlük anlaşması yapmıştı.

Uzel Traktör Fabrikası 2011 yılında tüm malzemeleri ile birlikte 250 milyon 621 bin 275 lira muhammen bedelle satışa çıkartılır ve şirket iflas eder.

Yerli otomobil üretilmesinin ulusal bir hedef olarak koyulduğu bir dönemde, Türkiye’nin ilk yerli traktör üreticisi Uzel Makina iflas etti.

Aile içinde patlak veren kavga bir sanayi devinin iflasa sürüklenmesiyle noktalandı. İflas kararı ilgili mahkeme tarafından 5 Temmuz 2012’de alındı. Ailede miras kavgası merhum bestakâr Ahmet Uzel’in eşi Türkan Uzel’in, eşinin ölümünün ardından oğullarıyla yaşadığı miras kavgasıyla başladı.

Baba Ahmet Uzel’in 1998’de vefat etmesinin ardından Türkan Uzel ile kızı Şafak Kibar’ın (Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar’ın eşi), oğulları Önder ve Serdar Uzel’le miras üzerinde anlaşmazlığa düşmesi sorunların başlangıcı oldu.

Şimdi yerli elektrikli traktör yapmaya çalışıyoruz… Türkiye’nin kurulu gücü olan firmaları varken iflas etmesini izlemek ve yeniden başlamaya çalışmak nedir? Herşeyi özelleştirelim mantığı neden kamulaştıralıma dönemiyor?

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s