Silikon Vadisi’nin en gözde şirketlerinden Uber’in CEO’sunu tanımak ister misiniz?

İşte geleceğin milyarderleri arasına girebilecek Dara Khosrowshahi ve hayat hikayesi;

Dara Khosrowshahi İran’ın önde gelen ailelerinden birinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş.Fakat zenginlik içinde başlayan hayatı, İran Devrimi sırasında hükümetin aile şirketine el koymasıyla bir anda tepetaklak olmuş. Ülkeden kaçmak zorunda kalan aile, ABD’ye göçmen olarak gitmiş.

Ülkeye 9 yaşındayken giden Dara’nın ailesi Manhattan’a 40 kilometre uzakta bulunan bir kasabaya yerleşmiş.Ve yaşı çok büyük olmadığı için ABD’deki yaşantıya zorluk çekmeden alışmış.

Bu arada aile ABD’ye göçerken Dara’nın amcası Hassan Khosrowshahi ise Kanada’ya giderek burada bir elektronik mağazası kurmuş.Hassan Khosrowshahi daha sonra şirketini Best Buy’a satarak bir holding kurmuş.

Anlayacağınız; Dara Khosrowshahi iş dünyasında başarılı olması pek tesadüf değil. Zira ailesinde iş dünyasında parlamış pek çok isim var. Örneğin; kardeşi Kaveh Khosrowshahi da bir bankada direktörlük yapıyor. Buna ek olarak; Google’da yöneticilik yapan kuzenleri de var.

Brown Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği bölümü okuyan Khosrowshahi, kariyerine finans alanında başladı ve 1990’lı yıllarda Allen & Co’da çalıştı. Ardından USA Networks’e geçiş yapan başarılı isim, şirketin sahibi Barry Diller’in himayesi altına girdi.

2001 yılına gelindiğindeyse Diller ile Khosrowshahi, 1.3 milyar dolara Expedia’yı satın aldı.Adı InterActive Corp (IAC) olarak değiştirilen USA Networks, Expedia’yı ayrı bir şirket yaparak Diller’ı başkan, Dara’yı da CEO ilan etti. Bundan sonra ki durağı ise Uber 
Ceo ‘su olmaktı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s