TÜİK, İş Bulma Oranı En Yüksek Mesleklerin Listesini YayınladI

Türkiye İstatistik Kurumu, elindeki verileri toplayarak yaptığı çalışmayla ülkemizdeki çalışma rakamlarını belirlerken, en rahat hangi meslek gruplarının iş bulduğunu açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK, zaman zaman elindeki verileri derlediği raporları yayınlıyor. Bu raporlarda çeşitli konu başlıkları altında Türkiye’ye dair veriler yayınlanıyor.

San yayınlanan rapora göre, geçtiğimiz yıl ülkemizde istihdam 984 bin kişi artış gösterdi ve çalışan kişi sayısı 28 milyon 188 bin kişiye çıktı. Bu dönemde istihdam oranı ise 0,8 puan artarak %41.7’ye ulaştı.

İstihdam edilen kişilerin 8 milyon 647 bini ilkokul, 6 milyon 420 bini fakülte ya da yüksek okul, 5 milyon 411 bini ilköğretim ve ortaokul, 2 milyon 970 bini meslek lisesi ve 2 milyon 777 bini ise genel lise mezunu olarak açıklandı. Okuma yazma bilmeyen çalışan sayısı 1 milyon 13 bin, okul bitirmeyen ama okuma yazma bilenlerin sayısı 950 bin olarak açıklandı.

6.5 milyon üniversite mezunundan 1.9 milyonu iş ve yönetim, 920 bini eğitim, 743 bini mühendislik mezunu olarak dikkat çekti.

En yüksek istihdama sahip üniversite bölümleri, %79 ile mühendislik bölümleri oldu.

Her 10 mühendisten 8’inin iş bulduğu belirtilirken, onu %78 ile veterinerlik ve %75.9 ile sağlık hizmetleri takip etti.

İstihdam oranları ise güvenlik hizmetlerinde %74.1, hukuk alanında %72.4, mimarlık ve inşaat sektöründe %70.7, fiziki bilimlerde ise %70.2 oldu. En düşük istihdam oranı ise %53.1 ile sosyal hizmetlerde olurken, gazetecilik ve enformasyon alanında ise oran %54.6 olarak belirlendi.

İş bulmada en şanslı meslek ise veterinerlik olarak göze çarpıyor. Mezunların iş gücüne katılımının en yüksek olduğu alan olan veterinerlikte mezunların %87.3’ü iş gücünde yer alıyor. Bu oranın en düşük olduğu meslek ise %67.5 ile gazetecilik ve enformasyon olarak göze çarpıyor.

Kaynak: webtekno.com

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s