Cem YILMAZ’IN BAŞARI HİKAYESİ

Cem Yılmaz, 23 Nisan 1973 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Mehmet Akif İlkokulu’nda tamamladı. Ortaokulda Bahçelievler Kazım Karabekir Ortaokulu’nu, sonrasında da Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi bölümünü bitirdi. Yani o bir turizmci.

Karikatüre olan ilgisi ve yeteneği sayesinde üniversite yıllarında Leman isimli mizah dergisinde çalışmaya başladı. İlk gösterisini dergide çalıştığı yıllarda, Leman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Daha ilk gösterisinden dikkati üzerine çekmeyi de başarmıştı.

Aynı senenin aralık ayında Beşiktaş Kültür Merkezi”nde sahne almaya başladı. 2001 yılı sonuna kadar 1200’ün üstünde gösteriye çıktı. Hemen hemen bütün gösterileri kapalı gişe oynadı. Türkiyenin yanı sıra, Avrupa ve Amerikada da sahne aldı. Ve artık şöhretin kapıları tam anlamıyla açılmıştı.

İlk sinema deneyimini ise 1998 yılında Ömer Vargı’nın yönettiği “Herşey Çok Güzel Olacak” isimli filmde Mazhar Alanson ile başrolü paylaşarak tatmış oldu. Film, Türkiye ve Avrupada yaklaşık 1 miyon 800 bin kişi tarafından izlendi.

12 Kasım 2004’te vizyona giren G.O.R.A filmi aslında bu tarihten çok önce hazırlanmıştı. Ancak yapımcı firma ile yaşanan problemler sebebiyle montajı ve gösterimi gecikti. Film o kadar güzeldi ki milyonları sinema salonlarına çekmeyi başardı.

“Sadri Alışık Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, “4.Yeşilçam Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” ve “Brussels Uluslararası Bağımsız Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” gibi ödüllerin de dahil olduğu çeşitli ödüllere layık görüldü. Ama kendi hayatı için başarısızlık gördüğü bir konu var…

Zamanında müzik ile ilgilenmiş ama bir türlü başarılı olamamış. Vurmalı çalgıları, üflemeli çalgıları hepsini denemiş. Belki de başarısızlığın doğurduğu başarı diyebiliriz onun için.

Bunu da söylemeden edemeyeceğim. Bir çok filminde yer alan Arif karakterini özel bir yeri var onun için. Cem Yılmaz’ın babasının adı da Arif ve bu sayede bir çok filmde babası rol almış diyebiliriz.

Ülkemizin en büyük komedyenlerinden birisi.
Sevenleri ve sevmeyenleriyle Cem Yılmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s