BARIŞ MANÇO’NUN BAŞARI HİKAYESİ

Barış Manço 1943 yılında Üsküdar’da dünyaya geldi. Doğduğu dönemin atmosferi ve ruhu onun adına esin kaynağı olmuştu. II. Dünya Savaşı’nı yaşandığı yıllarda doğan Manço’ya babası tarafından Mehmet Barış adı verildi. Aslında Barış ismi, 1941’de dünya savaşlarının ardından barışa duyulan özlemden doğdu.’

Barış Manço’nun müziğe olan ilgisinin aileden geldiğini söylemek mümkün. Annesi Rikkat Uyanık İstanbul Radyosu ve Konservatuvar’ına yıllarını vermiş bir hoca ve sanatçı. Annesinin sanatçı ruhu Manço’nun hayatına yansımış. Ancak ilk enstrümanına kavuşması için 14 yaşına kadar beklemesi gerekmiş.

14 yaşındayken Bill Haley’in bir filmini izleyen Manço filmden çok etkilenmiş. Nefesli bir saz çalmaya heveslenen Manço ciğerleri zayıf olduğu için bir nefesli çalgıya kavuşamasa da, annesi ona bir gitar alarak onu ilk enstrümanıyla tanıştırmış.

1958’de başlayan sahne yaşamında Barış Manço hızla başarı merdivenlerini tırmandı. Yaşamı boyunca 200’ün üzerinde şarkıya imza atan Barış Manço müzik tarzıylada kendi dönemine büyük bir farklılık getirdi.Yaptığı bestelerle 12 altın ve 1 platin kaset ödülü kazandı.

Manço’nun sanatçılığı kadar konuşulan bir başka işi ise yaptığı televizyon programlarıydı. 1988 yılında başladığı 7’den 77’e macerası tamı tamına 10 yıl sürdü. 378 kere ekrana gelen program Türk televizyon tarihinde bir ilke de imza attı.

Bu program sanatçının hayatındaki tek televizyon programı değil. ‘Ekvatordan Kutuplara’ adlı bir televizyon programına imza atan Manço pek çok ülkeyi gezmiş ve görmüştür.

Bir çok kişi başarıyı şans faktörüne bağlıyor. Aslında bu ifade başarıyı açıklamak için yeterli değil. Mesela Barış Manço, lise yılları Galatasaray Lisesi’nde başladı.Lise yılları bittiğinde Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1963- 1971 yılları arasında resim, grafik ve iç mimari eğitimi aldı. Hatta İngilizce ve Almanca’yı ana dil seviyesinde konuşabiliyordu

Barış Manço, 1999 yılında 31 Ocak’ı 1 Şubat’a bağlayan gece evde hayatını kaybetti. Ölümünün üzerinden geçen 20 sene. Özledik!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s