ERZİNCAN BİNALİ YILDIRIM ÜNİVERSİTESİ

Merhaba arkadaşlar ben Elif Didem KAMACİ, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünden 2018 yılında mezun oldum. 4 yıllık eğitim sürecim boyunca şehir ve üniversiteyle ilgili deneyimlerimi ve bilgilerimi sizinle paylaşarak bu üniversiteyi tercih edecek olan kişilere yardımcı olmaya çalışacağım.
Erzincan; Doğu Anadolu bölgemizde bulunan, nüfusu yaklaşık olarak 231.511 olan, 24 plaka numaralı ilimizdir. Erzincan 13 Şubat 1918 tarihinde Rus işgalinden kurtarılarak yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmuştur, şehir 1939 yılında büyük bir depremle sarsılmış ve bir harabe haline gelmistir o zamandan günümüze sehir yeniden düzenli ve planlı bir sekilde yapılanmaya başlamıstır. Erzincan genel olarak çok büyük bir sehir olmamakla beraber bir çok ihtiyaca cevap verecek potansiyele sahip olan sakin, düzenli ve güvenilir bir yaşam sunmaktadır. Biri sehir merkezinde olan Ermerkez AVM diğeri şehir merkezine biraz daha uzakta bulunan Erzincan Park AVM olmak üzere iki alışveriş merkezi bulunmaktadır. AVM’lerde bir çok marka ve ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok ürüne ulaşabileceğiniz gibi şehir merkezinde pek çok mağaza ve market bulunmaktadır. Erzincan cafeler ve restaurantlar açısından oldukça zengin seçenekler sunmaktadır; yerli lezzetlerinin yanı sıra yakın kültürlerden çeşitli lezzetleri de deneyebileceğiniz bir çok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Ulaşım olanakları açısından sorun yaşanmayacak bir şehirdir hemen hemen ulaşım sağlamak istediğiniz her yere dolmuşlarla gidebilirsiniz tabi en büyük dezavantajı dolmuşların saat 22.00 den sonra hizmet vermemeleri bu biraz sorun olabiliyor. Şehir dışı ulaşımda otobüs, tren, ve uçak imkanları bulunaktadır. Erzincanspor’ da gezebileceginiz bir çok yer bulunmaktadır bu yerler arasında Karanlık Kanyon, Altın Tepe, Munzur Vadisi, Mama Hatun, Kemah, Kemaliye sayılabilir ama ne yazık ki bu saydığım yerler şehir dışında ama yine de bu alanlara pek çok tur düzenlenmektedir size tavsiyem bu turları kaçırmayın. Erzincan merkezde de gezilecek pek çok yer bulunmaktadır bunlar içerisinde benim en çok sevdiğim Atatürk Parkı burası ilk bahar mevsiminde kitap alıp gidip okuyabileceginiz çok huzurlu bir yerdir, haricinde lunaparkta gidip bol bol eğlenebilme fırsatınız olacaktır. Dolmuşlarla ulaşım sağlayabileceğiniz Ekşisi mesire alanı cok güzel zaman gecirebileceğiniz isterseniz bisikletle gidebileceğiniz bir piknik yeridir buradan çıkan su Kızılay tarafından şişelenerek satışa sunulmaktadır çeşmelerden sodanın aktığı yeşilliği bol bir yerdir. Ergan Dağı Erzincan’da kayak yapmak isteyenlere hizmet veren güzel bir kayak merkezidir eğer kaymak istemezseniz yine de yapılacak pek çok aktivite bulunmaktadır burada bulunan Göl Cafe’yi ziyaret etmenizi tavsiye ederim sobanın basinda güzel bir kahve harika olur. Girlevik Şelalesi Erzincan ile özdeşleşmiş bir yer olmakla beraber buraya daha çok bahar mevsiminde ve akşam saatlerinde gitmenizi öneririm. Eğer at binmek isterseniz Gökkuşağı Atlı Binicilik Club tam size göre. Erzincan’ı gezmeyi bitirdiyseniz eğer Erzurum, Gümüşhane, Elazığ ve Trabzon gibi pek cok sehire gidip gezebilme imkanınız bulunmaktadır özellikle Doğu Ekspresiyle yapacağınız geziler çok eğlenceli geçecektir.
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, ilk olarak Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak ilköğretime yönelik lisans düzeyinde öğretim vermeye başlamış olup bağımsız olarak kurulan ilk fakülte olan Erzincan Hukuk Fakültesi günümüzde Türkiye’nin sayılı hukuk fakülteleri arasında sayılmaktadır. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 2006 yılında kurulmuştur.
Üniversite kampüsü şehir merkezine yarım saat uzaklıkta olmakla beraber pek çok ulaşım imkanı bulunmaktadır. Kampüs alanı içerisinde fakülteler, kız ve erkek yurtları, sosyal tesis ve kütüphane yer almaktadır. Kampüs yeni bir yerleşim alanı olmakla beraber henüz tam olarak bitmemiştir düzenlemeler devam etmekte olup her gecen yıl kampüs biraz daha güzelleşmekte ve planlı bir hal almaktadır. Sosyal tesisin içerisinde sinema salonu, pek çok cafe ve restorant, bowling ve oyun salonu, kırtasiye, mağaza ve yemekhane bulunmaktadır. Üniversite içerisinde bulunan kütüphane pek çok bölüme ve kişisel zevklere yönelik cevap verebilecek potansiyele sahiptir. Bölümlerde bulunan hocalar genel itibariyle alanında uzmanlaşmış, her konuda destekleyici kişilerdir ve eğitim süreci boyunca en iyi şekilde hizmet vermektedirler. Bölümlerle ilgili pek çok seminer ve konferans düzenlenmekte olup bu seminerlere katılmanın kişisel gelişime faydalı olacağını düşünmekteyim.Henüz kampüs alanı tam olarak tamamlanamadığı için Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Hukuk Fakültesi şehir merkezinde bulunmaktadır aynı zamanda burada okuyan öğrencilerin daha kolay ulaşım sağlayabilmeleri için şehir içinde de kyk yurdunun yanı sıra pek çok özel yurt ve apart hizmet vermektedir.
Erzincan şehir olarak küçük sevimli bir şehirdir pek fazla imkan olmamakla beraber standart bir hayat sürmek isteyenler için ideal bir yerdir sakin,huzurlu ve güvenilir bir şehir olan Erzincan kendini geliştirmek isteyenler için dil kursu imkan olan ve adrenalin sevenler için yamaç paraşütü imkan olan bir şehirdir. Benim bir Erzurumlu olarak çok yabancılık çekmediğim bir şehir oldu Erzincan tabi bu durumun en büyük etkeni de yöre halkının anlayışlı ve cana yakın davranışları olmuştur. Erzincan’a gidecek olanların fazla sorun yaşamayacağını düşünüyorum güvenli ve sakin bir şehir olmakla beraber eğlenme imkan açısından da pek çok imkan bulunmaktadır.


Elif Didem KAMACİ

Reklam

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s