İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ

Merhaba Arkadaşlar ;
Bendeniz Seher AKIN İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim .
Bir öğrencinin gözünde Malatya’yı tanıtmaya çalışacağım . Bir Malatyalı olarak insanın kendi memleketinde okuyor olmasının bir çok avantajı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Örneğin o güzelim anne eli değmiş çorbayı hiçbir şeye değişmem 😊 İnönü Üniversitesi ‘En Güzel 10 Kampüs’ sırlamasında 7. Sıradadır. Bölgenin en büyük spor tesisine sahiptir. İnönü Üniversitesi Malatya-Elazığ Karayolunun 10.kilometresinde bulunmaktadır.7 bin dönümlük çam ağaçları ile kaplı yeşil bir kampüstür. İnönü Üniversitesi 1975’te kurulmuştur fakat binalar 10 yıl sonra yapılmaya başlanmıştır. Kampüsün en büyük spor tesisine sahip olduğunu daha önceki satırlarımda dile getirmiştim; 1 tane kapalı spor salonu ,8 tane tenis kortu ,4 tane halı saha ,7 tane basketbol sahası, 5 tane voleybol sahası,1 tane futbol sahası, olimpik ölçülerde yüzme havuzu ve plaj voleybol sahası bulunmaktadır. Kampüste 3 tane kız öğrenci yurdu , kız ve erkek öğrenci olmak üzere 2 tane özel yurt bulunmaktadır. Kampüste 6 tane kafeterya ve bir tane restoran hizmet vermektedir. Tüm sosyal tesisler üniversite öğrencilerinin dışındaki vatandaşlara da hizmet vermektedir. İnönü Üniversitesi denildi mi direk akla onun adı gelir ‘Pembe Yol’. Pembe Yol kampüsün ana caddesidir .Fakültelerin çoğunluğu pembe yolun sağında veya solunda kalacak şekilde kurulmuşlardır. Pembe Yolda Sanat Fakültesinden çıkmış birçok eser görmeniz mümkündür. Üniversiteye ulaşım olanakları körüklü otobüs(17B), trambüs , beyaz minibüsler ve otostop şeklindedir. Şimdiden söylüyorum beyaz minibüslerde nefes alınabilecek kadar boşluk var ise muavin es geçmez hemen müşteri istifler. İnönü Üniversitesinin Beydağ’ı Manzarası vardır. Güz dönemi vizelerinden sonra kar yağar bahar vizelerine kadar erimez.
Malatya Doğu Anadolu bölgemizde bulunan bir ildir. Uzun lafın kısası Doğunun Paris’idir. Malatya’da yaşadığınız süre zarfınca bu lafı çok duyacaksınız şimdiden kendinizi hazırlasanız iyi olur .

Plaka kodu 44 ve telefon alan kodu ise 422’dir.Plakamız 44 olduğu için halk arasında ‘Plakası gibi insanları da dört dörtlüktür’ esprilerine de kendinizi hazırlayın. Şakası bir yana her ilde olduğu gibi bu şehirde yaşayanların da iyisi kötüsü mutlaka vardır. İyi insanlara denk gelmeniz temennisi ile … Yolları düzgündür fakat İnönü Caddesi’nde iş çıkışı ve akşam saatlerinde biraz trafik olmaktadır. Bu anlarda hemen yardımınıza Mercedes Kadir yetişmektedir 😊. Sabah saatlerinde ise okul ve işe gitme sebeplerinden dolayı çevre yolunda birazcık trafik olmaktadır.
Malatya kayısısı ile meşhurdur .Bu yüzden şehrin her yerinde kayısı ağaçları ,heykelleri ve amblemleri ile karşılaşacaksınız. Kızları güzelliklerini kayısıya borçlular. Malatya’da kayısı ile yapılan her türlü yiyeceği bulmanız mümkün.
Malatya’nın tarihte iki Cumhurbaşkanı çıkaran il olduğunu biliyor muydunuz ? Artık biliyorsunuz. İsmet İnönü ve Turgut Özal. İnönü Üniversitesi ,İnönü Kapalı Çarşı ,İnönü Caddesi ,Turgut Özal Eğitim Hastanesi vb. yerlere adları verilmiştir.
Malatya’da gezilebilecek yerlerden de bahsedeyim ; Aslan Tepe Höyüğü, Levent Vadisi, Karakaya Barajı , Günpınar Şelalesi, Yusuf Paşa Bedesteni, Somuncu Baba Türbesi (Darende), Tohma Kanyonu, Beşkonaklar Etnografya Müzesi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Orduzu, Nemrut Dağı .. Cümlelerimi şu söz ile sonlandırmak istiyorum “Kendi hayallerini hayata geçir. Yoksa maaş karşılığı bir başkasının hayallerini gerçekleştirmek için çalışırsın.”….
Malatya Malatya Bulunmaz Eşin
Gönülleri Coşturur Ayla Güneşin

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s