ARMUT.COM’UN HİKAYESİ

Armut.com’u, 2011 Kasım’ında kuruldu. İlk önce tam olarak ne yapması gerektiğini bilmiyordu. Eşi ve ortağı Erol, teknolojiye ondan daha fazla hakimdi. Onlardan fikir aldı. Onun dışında okudu ve araştırdı. Amerika’daki örnekleri inceleyerek işe başladı. İlk araştırma fikir ve feyz alma açısından yabancı kaynaklar tabii ki çok faydalı ama Türkiye’ye adapte etme konusunda zorluk yaşanabiliyor. Araştırmalardan, öğrenmelerden sonra yazılımcı arkadaşı Erhan ekibe katıldı. Sonra müşterilerden gelen geri bildirimlerle eklemeler yaptılar.
İlk başladıklarında ekip, teknik yapı, nakit gibi konularda problemler yaşadılar. Mesela biraz toparlanmak için kredi alması gerekti. Ama bu sorunları yaşadığı dönemler, onlar için inovasyonun ön planda olduğu dönemler oldu. Nakit sıkıntısı yaşayıp kredi aldığı dönemde, ödeme sistemleriyle ilgili çok kilit bir değişiklikler yaptılar. Bu onlara inanılmaz bir artı olarak geri döndü. İlk başta kapalı bir sistem olarak başladılar. İsimlerin paylaşılmaması bir güvensizlik doğuruyordu. Onları açmak da onlar için büyük bir karardı. Kapalı ihale gibi çalışıyordular; ustalar da birbirlerinin tekliflerini göremiyordu. Sonra bunu da açmaya karar verdiler. Bu da rekabetin artmasını sağladı.
Bir platform olarak hareket ediyorlar. Diyelim ki evinizi taşıyacaksınız ve bir nakliye şirketine ihtiyacınız var. Armut’a geliyorsunuz ve ihtiyacınızı belirtiyorsunuz. Karşınıza nakliyeye özel bir form geliyor. Soruları yanıtlayarak talebinizi bırakıyorsunuz. Onların nakliye şirketleri üyelerinden uygun olanlara teklifi gönderiyoruz.
Google’da arama yaptığınızda sayfaların aramanıza en uygun olanlarını bir sıraya dizerek getirmesi gibi onlar da hizmet verenleri o şekilde sıralıyorlar. Onlar da hizmet isteyene bir teklif veriyor. X nakliyat bin lira diyor, Y nakliyat bin 200, Z nakliyat 800 diyor. Bazen eşyalarınızı görmek için gelmek istiyorlar. Siz istediğinizi seçiyorsunuz. Aslında net fiyat, bu aşamada belirleniyor. Ardından siz gelip sisteme şirketle ilgili değerlendirme yapıyorsunuz. Açık bir sistemdense böyle akıllı bir sistem yaratmayı tercih ettiler.
Sisteme girerek “Hizmet ver” butonuna tıklıyorlar. Oraya girip bir profil oluşturuyorlar. O profil, onların Armut’taki dükkanı oluyor. Kendileriyle ilgili bilgileri, daha önceki işleriyle ilgili fotoğrafları, varsa belgelerini paylaşıyorlar. İlk geldiklerinde küçük bir iş fırsatı göndererek onları deniyoruz. Zaman içerisinde yaptıkları işlere göre yorumları ve değerlendirmeleri artıyor. Sistem bunu otomatik olarak algılıyor ve olumlu yorum gelen kişilere daha fazla teklif gönderiyor. Armut üzerinden bir kariyer yaratmış oluyorlar. Şu an 25 binden fazla hizmet verenleri bulunuyor. Şirkette ise 10 kişilik bir ekiple çalışıyorlar.
Son 1 yılda yüzde 700 büyüdüler, yani 7 katına çıktılar. Her 5 ayda bir 2’ye katlıyorlar.
Yatırımcı seçerken bunlara dikkat!
YATIRIM Stratejik seviyede gidebileceğiniz, vizyonu konuşabileceğiniz, o dilden anlayabilen bir yatırımcı aradılar. Onlara uyan yatırımcı buydu. Ama başka bir girişimci yolun başındadır, bir girişim nasıl kurulur ya büyütülür konusunda ona destek olacak tecrübeli bir yatırımcı arıyorsa ona göre insanlarla görüşmesi gerekiyor.
VİZYON En önemlisi, yatırımcıyla aynı dili konuşabilmek. Vizyonunuz aynı olmalı. Siz bu işte uzun süreli olmayı düşünüyorsanız, yatırımcınız hemen çıkış yapmak istiyorsa onun istediği kriterlerle sizin kriterleriniz farklı demektir.
STRATEJİ 10 yılı aşkın zamandır kurumsalda çalışıyor. Uluslararası bir kariyeri var. Onun gibi bir girişimciyle üniversiteden yeni mezun olmuş, iş dünyasının nasıl işlediğini yaşamamış bir kişinin aradığı destek farklı olabilir. Eksikliğini hissettiği alanlarda onu tamamlayacak bir stratejik yatırımcımın olması gerekiyordu.
TARZ Bir de tarz meselesi var. O dominant bir karakter. Yatırımcısının onların yaptıklarına güvenebilecek bir yatırımcı olmasının uygun olacağını düşünüyordu. Hummingbird de böyle bir ekip. Tabii ki her dediğiniz olsun demiyorlar, çok paslaşıyoruz, üzerinde tartışıyorlar ama sonunda aklın yolu bir oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s